Turun lennokkiseura

Hiljaa ja matalalla

Turun Lennokkiseura r.y. (TLS) on perustettu 1985 harrastajien toimesta edistämään lennokkiurheilua ja alan harrastusta Turussa. Nykyisin seuran tärkein tehtävä on lennokkikentän ylläpito ja kehittäminen Turun Paattisilla. TLS on vuokrannut kenttäalueen Turun kaupungilta. Kentällä lennättäminen edellyttää jäsenyyttä seurassa.

Paattisten kenttäalue suojavyöhykkeineen on varattu vain lennokki-ilmailuun. Kentällä on myös 100 metriä pitkä asfaltoitu kiitorata.

Talvisin seura vuokraa satunnaisesti hallitilaa Artukaisten Messukeskuksesta, jossa on mahdollista lennättää sisälennokkeja ja -helikoptereita.

TLS:lla on noin 120 jäsentä, joiden kiinnostus ja kalusto kattavat useimmat RC-ilmailun lajit. Seuralla ei ole omia rakentelu- tai kerhotiloja, vaan rakentelun ohjaus yms. tapahtuu eri peruskerhoissa.